جشن‌واره یک

یک – جشنواره امسال نیز با صف شروع شد. اگرچه وقتی صحبت از فروش آنلاین و این حرف‌ها می‌شود خریدی آسان و بدون صف و گرفتاری – اگر مسائل فنی بگذارد – به ذهن می‌آید اما سیاست‌های اتخاذی چیز دیگری را می‌طلبید! تحویل ۷۵۰۰۰ قطعه بلیط پیش‌فروش شده در دو روز در یک نقطه از شهر، از قبل مشخص است که چه ازدحامی بوجود می‌آورد اما دریغ از کسی که به فکر باشد و بخواهد برنامه‌ای دیگر دراندازد… به هر روی جشنواره بدون چند ساعت صف ایستادن انگار جشنواره نخواهد شد! این یک حقیقت است و جای تشکر دارد که برگزار کنندگان اجازه دادند جشنواره‌مان جشن بماند!

دو – می‌گویند جشنواره فیلم فجر جشنواره‌ای سیاسی است. می‌خواهم اضافه کنم که نه تنها این جشنواره سیاسی است بلکه این روزها توسط سیاستمدارانی زبده در حال برگزاری است. مثلا به فیلم‌های معرفی شده بخش نوعی نگاه هنگام پیش‌فروش بلیط‌ها نگاه کنید:
قصه پریا (فریدون جیرانی) – مرهم (علیرضا داوود نژاد) – یکی از ما دو نفر (تهمینه میلانی) – پرتقال خونی (سیروس الوند) – اسب حیوان نجیبی است (عبدالرضا کاهانی) – کوچه ملی (مهرداد کارخانی)

پس از پیش‌فروش این لیست به شکل زیر تغییر یافت و تکمیل شد:
اخلاقتو خوب کن (سید مسعود اطیابی) – اسب حیوان نجیبی است (عبدالرضا کاهانی) – پرتقال خونی (سیروس الوند) – چشم (جمیل رستمی) – خیابان بیست و چهارم (سعید اسدی) – سوت پایان (نیکی کریمی) – شش نفر زیر باران (علی عطشانی) – علفزار (محمد علی طالبی) – قبرستان غیر انتفاعی (محسن دامادی) – کوچه ملی (مهرشاد کارخانی) – یکی از ما دو نفر (تهمینه میلانی) – مرهم (علیرضا داودنژاد)

بدیهی است با فیلم‌های اولیه معرفی شده و حاشیه‌های بسیاری که پیرامون بخش نوعی نگاه بوجود آورده بودند، بلیط‌های بسیاری از این بخش به فروش رفت حال آنکه لیست نهایی چیز دندان‌گیری نبود و در صورت اعلام لیست نهایی هنگام پیش‌فروش، شاید یک دهم این تعداد بلیط هم به فروش نمی‌رفت. در بخش سودای سیمرغ نیز روال به همین منوال بود – به اسامی فیلم‌ها به ترتیب معرفی توجه کنید که مدام پس می‌رفت! از این جهت استقبال گسترده از جشنواره‌ی امسال تنها در گرو پر ترافیک بودن جشنواره نبوده و سیاست‌های اتخاذی در نحوه اجرا و اطلاع‌رسانی نیز نقش عمده‌ای در این رونق داشته است.

سه – اگر به وب‌سایت بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر مراجعه کنید، بخشی با عنوان برنامه سینماها دارد. اما اصلا انتظار نداشته باشید که برنامه‌های پخش فیلم‌ها را در این سایت بیابید! باید ۵۰۰ تومان وجه رایج کشور را بپردازید و یک عدد برنامه از گیشه سینماها بخرید. البته ۵۰۰ تومان چیزی نیست و برگزار کنندگان نیز احتمالا همین فکر را می‌کنند.

هنوز چند روز تا داغ شدن تنور باقی است. بیشتر خواهم نوشت.

دیدگاهی بنویسید